Usprawnieniu procesów magazynowych sprzyja zastosowanie nowoczesnych, sprawdzonych rozwiązań w postaci podpór pod naczepy. Dzięki nim, operatorzy wózków widłowych mogą swobodnie wykonywać niezbędne czynności, a cały proces ładowania i zdejmowania towarów z naczepy można zrealizować bez udziału ciągnika siodłowego.
Podstawowym celem stosowania profesjonalnych podpór jest właściwe zabezpieczenie naczepy samochodu dostawczego w trakcie przyjęcia towaru na magazynie. Urządzenie sprawdza się także przy załadunku, zapewniając bezpieczeństwo osobom uczestniczącym w procesie logistycznym, operatorom widlaków oraz wszystkim przebywającym w pobliżu. Jej zastosowanie zapobiega przechyleniu lub przewróceniu się przyczepy w trakcie wyjmowania, lub ładowania do niej towarów.
Oprócz zapewnienia bezpiecznej i komfortowej obsługi magazynu, podpory pod naczepę posiadają znacznie więcej zalet. Jedną z ważniejszych jest z pewnością optymalizacja wykorzystania ciągników siodłowych, które w tym czasie mogą pracować z innymi naczepami, realizując dodatkowe kursy. Na uwagę zasługuje również prosta obsługa podpór wyposażonych w układ samopoziomujący i szerokie możliwości w zakresie ustawiania wysokości.
Topowi producenci oferują swoim Klientom indywidualne podejście, dostarczając systemy w pełni odpowiadające wymaganiom danej branży oraz sposobowi organizacji pracy w magazynie. Spośród wielu dostępnych na rynku modeli, warto zwrócić uwagę na podporę pod naczepę TIR-a Jack Trailer Stand, produkowaną przez Anter System. Kwestia stabilizacji naczepy oraz minimalizacji ryzyka przechyłu zostały w tym modelu dopracowane do maksimum.
Urządzenie z łatwością utrzymuje ciężar do 45t, gdzie w konkurencyjnych produktach spotkamy nośność rzędu 25-40 t – pozwala to obsłużyć naczepy o większych załadunkach. Wysokość reguluje się w zakresie 916 mm do 1366 mm – co pozwala na lepsze dopasowanie położenia podpory i obsługi załadunku. Oprócz tego urządzenie ma dużą powierzchnię podstawy – co daje lepszą stabilizację na podłożu i również dużą powierzchnię przylegania do naczepy ( lepsza stabilizacja naczepy ). Sprawne ustawienie podpory dają gumowe koła o średnicy 400 mm, większe niż w większości urządzeń tego typu dostępnych na rynku. Podporę można łatwo podnieść na intuicyjny w obsłudze zespół korbowy – obsłużyć może ją każdy bez użycia dużej siły, a szybka blokada na zamek zapobiega dostępowi osobom niepowołanym.
Coraz częściej producenci naczep rekomendują używanie specjalistycznych podpór, śmiało można więc stwierdzić, że w przeciągu kilku najbliższych lat, rozwiązanie proponowane jak w przytoczonym obrazie od Anter System, stanie się standardem w branży logistycznej.
Rozważając zasadność zakupu do swojej firmy podpory pod naczepę TIR-a, warto myśleć w skali makro, pamiętając, że jednorazowa inwestycja w bezpieczeństwo może okazać się bezcenna. Koszty zakupu profesjonalnych systemów ochronnych zazwyczaj okazują się niewspółmiernie niskie w stosunku do konsekwencji ewentualnego wypadku lub innego, nieszczęśliwego zdarzenia.