Bezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych to kluczowa kwestia dla firm, zwłaszcza w branży spożywczej, gdzie ryzyko wypadków jest wysokie, a wymagania sanitarne szczególnie restrykcyjne. Zgodnie z danymi GUS w I kwartale 2024 r. zgłoszono 15433 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 7,9% więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. Zanotowano 74 wypadki śmiertelne i 75 ciężkich. Podobnie jak w latach ubiegłych przetwórstwo przemysłowe oraz branża transportowo-magazynowa należą do tych bardziej zagrożonych tego typu zdarzeniami.
Takie dane stanowią poważny sygnał ostrzegawczy dla osób zarządzających obiektami – brak skutecznych zabezpieczeń oznacza nie tylko zagrożenie dla zdrowia pracowników, ale także ryzyko kosztownych przestojów i napraw. Jednak odpowiednie zabezpieczenia, takie jak elastyczne bariery ochronne czy systemy ostrzegawcze, mogą nawet uratować życie.
W przypadku branży spożywczej bezpieczeństwo ma dodatkowy wymiar. Wszelkie systemy zabezpieczające, takie jak bariery ochronne, muszą być dostosowane do specyfiki sektora, aby nie tylko chronić pracowników, ale także zapewniać czystość i spełniać rygorystyczne wymagania higieniczne. Przykład jednej z naszych realizacji pokazuje, jak można rozwiązać problem zabezpieczeń w tak specyficznych warunkach.
Lider w branży spożywczej potrzebował skutecznych rozwiązań chroniących zarówno pracowników, jak i infrastrukturę – a wszystko to w kontekście ścisłych wymagań sanitarnych. Kluczowe wyzwanie? Ruch maszyn, w tym wózków widłowych, który koliduje z obszarami roboczymi pracowników. W miejscach, w których istniej realne ryzyko kolizji, a wózki widłowe i inne maszyny poruszają się w pobliżu pracowników, zastosowanie tradycyjnych zabezpieczeń z barier stalowych w wysokiej hali okazało się niewystarczające. Firma poszukiwała więc bardziej zaawansowanego rozwiązania, które nie tylko zabezpieczy fizycznie osoby przebywające na hali, ale również ostrzeże o nadchodzącym zagrożeniu.
Na podstawie przeprowadzonego przez naszą firmę audytu wspólnie z klientem podjęliśmy decyzję o wdrożeniu rozbudowanego systemu barier ochronnych zintegrowanych z systemem ostrzegania. Mając na uwadze specyfikę zakładu, zastosowaliśmy produkt Gate Protector – nowoczesne, wysokie elastyczne bariery ochronne wykonane z tworzywa polimerowego wyposażone w zaawansowany system ostrzegania dźwiękowego i świetlnego.
Zainstalowaliśmy także bramki bezpieczeństwa SGR ze znakiem STOP, które pełnią dwojaką funkcję – fizycznej bariery oraz elementu ostrzegawczego. Dzięki umieszczeniu wyraźnego znaku STOP, bramki przypominają pracownikom o konieczności zachowania ostrożności przed wejściem do strefy potencjalnego zagrożenia. Co więcej, system ostrzegania aktywuje się automatycznie – bramki blokują się, kiedy wózek znajduje się w pobliżu czujników barier. Odblokowują się, kiedy strefa staje się ponownie bezpieczna.
Wzdłuż ścieżek przeznaczonych dla pieszych ustawiliśmy bariery Pedestrian z dodatkowym zabezpieczeniem przed opuszczonymi widłami wózka. Ściany w newralgicznych miejscach chronią teraz przed tym samym zagrożeniem niskie bariery GB HD+ o wzmocnionej konstrukcji. A w miejscach z dużym ryzykiem otarcia i niewielką ilością miejsca na montaż przymocowaliśmy do ścian płyty zderzeniowe.Wszystkie zastosowane w tej realizacji produkty nie tylko absorbują energię zderzenia, chroniąc infrastrukturę przed uszkodzeniami, ale również spełniają najwyższe normy higieniczne.
„Wdrożenie w tym przypadku szerokiej gamy produktów Anter System to doskonały przykład połączenia ochrony infrastruktury z troską o zdrowie i komfort pracowników. Naszym priorytetem jest modułowość systemu, która pozwala dostosować rozwiązania do różnorodnych warunków i wymagań. Nasze elastyczne bariery nie tylko skutecznie absorbują uderzenia, ale są również wykonane z materiałów spełniających normy sanitarne (HACCP, FDA), odporne na ekstremalne temperatury (-40°C do +60°C) i chemikalia, co czyni je idealnym rozwiązaniem również dla przemysłu spożywczego” – Tomasz Baryła, Product Manager Anter System
Po wdrożeniu elastycznych barier ochronnych w zakładzie ryzyko kolizji znacznie spadło, zwiększyło się natomiast poczucie bezpieczeństwa pracowników i wydajność pracy. Mniejsza liczba uszkodzeń sprzętu oraz ścian pozwoliło firmie również na realne oszczędności.
Inwestowanie w odpowiednie zabezpieczenia nie jest zatem jedynie kwestią przestrzegania przepisów, ale realnym krokiem w kierunku zwiększenia efektywności operacyjnej firmy. Stosowanie barier elastycznych oraz systemów ostrzegania minimalizuje ryzyko wypadków i przedłuża znacząco żywotność infrastruktury. Mniej wypadków oznacza mniej przestojów, mniej kosztów napraw, a przede wszystkim – spokojniejszą pracę dla wszystkich.
W warunkach zaostrzonych norm bezpieczeństwa i higieny produkty jak bariery ochronne z polimerowych tworzyw sztucznych zintegrowane z systemami ostrzegania i bramkami bezpieczeństwa stają się nieodłącznym elementem strategii BHP. Jeśli więc zależy Ci na ochronie swojego zespołu i infrastruktury – te rozwiązania mogą stanowić kluczowy element także Twojej strategii.
Zobacz zdjęcia z realizacji:
Źródło danych:
www.behapowcy.com/wypadki-przy-pracy-w-i-kwartale-2024-r-dane-wstepne/
www.stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-1-kwartale-2024-roku,3,55.html